Piano and Instrumental 2017 PDF  | Print |  E-mail

 

SATURDAY 11th NOVEMBER- PIANO AND INSTRUMENTAL RESULTS 2017

The Peter Cheer Cup is awarded to the Best Junior Performer

JUNIOR PIANO

Class 1  Novice a 14 years and under Father Collier Cup
 1. Leo Bradshaw 84 Marks
 2. Alexa Davis 85 Marks
 3. Winifred Ball 84 Marks
   
Class 4B  First Festival – under 14 years 
 1. Imogen Bell 87 Marks & Medal
   
Class 4C  First Festival – under 18 years 
 1. Jasmin Davis 86 Marks
   
Class 6  Baroque – under 14 years 
 1. Mia Drover 87 Marks
 1. Zosia Pilsworth 87 Marks
   
Class 7  Baroque – under 18 years 
 1. Ling Drover 84 Marks
   
Class 8  Classical under 10 years 
 1. Rui-Yu-Sun 85 Marks & Carpenter Cup
   
Class 9  Classical – under 14 years 
 1. Huba Csermely 86 Marks
   
Class10  Classical – under 18 years 
 1. Sophie Wu 83 Marks
   
Class 11  Romantic – under 10 years 
 1. Rui-Yu-Sun 83 Marks
   
Class 12  Romantic under 14 years 
 1.  Mia Drover 89 Marks & Bose Burgess Cup
 2. Louie Wu 85 Marks
   
Class 13  Romantic under 18 years 
 1. Ling Drover 83 Marks
   
Class 15  20th Century under 14 years 
 1. Huba Csermely 87 Marks
   
Class 16  20th Century under 18 years 
 1. Ling Drover 83 Marks
   
Class 18  Swing, Blues & Jazz under 14 years 
 1. Huba Csermely 87 Marks
 2. Mia Drover 86 Marks
 2. Louie Wu 86 Marks
   
Class 21  Recital Grade 7 and above Mrs Mellor Cup & Class 25
 1. Hannah Csermely 90 Marks & Cup
   
Class 23  Grade 3 ABRSM Mr Mellor Cup
 1. Phoebe Bonnar 84 Marks
   
Class 23A  Grade 4 ABRSM 
 1. Rosa Macias 85 Marks & Medal
 1. Huba Csermely 85 Marks & Medal
 2. Alina Pilsworth 84 Marks
   
Class 24  Grade 5 ABRSM 
 1. Louie Wu 87 Marks & Mr Mellor Cup
   
Class 24A  Grade 6 ABRSM 
 1. Tom Bonnar 85 Marks
 1. Daniel Foster 85 Marks
   
Class 25  Grade 7 ABRSM Mrs Mellor
 1. Zosia Pilsworth 86 Marks
   
Class 30  Duets and Trios – Child under 14 years and Adult 
 1. Zosia Pilsworth & Anna Tluszcz 87 Marks
   
Class 49  Strings Grades 3-4 Aurelia Cup
 1. Yasmin Ng 86 Marks
   
Class 50  Strings Grades 5-6 
 1. Zosia Pilsworth 87 Marks & Cup Share
 2. Sasha Ng 86 Marks
   
Class 53  Strings Open 
 1. Sasha Ng 87 Marks & Cup Share
   
Class 55  Strings – Recital 
 1. Zosia Pilsworth 87 Marks & Cup Share
   
Class 56  Strings – Duet 
 1. Sasha & Yasmin Ng 86 Marks
   
Class 67  Woodwind Grades 3-4 Sampson Cup
 1. Alina Pilsworth 85 Marks
 2. Arshiya Fasiludeen 83 Marks
   
Class 72  Woodwind Swing, Blues or Jazz 
 1. Alina Pilsworth 86 Marks & Sampson Cup
   
Class 37  Senior Citizen – Open Prideaux Brune Cup
 1. Marjorie Smale  87 Marks & Cup
   
Class 36  Amateur Solo 
 1. Angela Cheverall 85 Marks
   
Class 42  Swing, Blues & Jazz 
 1. Marjorie Smale 85 Marks
   
Class 64  Brass Recital 
 1. George Lewis 90 Marks
   
Class 43  Amateur Recital 
 1. Ian Holden 86 Marks
 2. Angela Cheverall 85 Marks
   
Class 45  Amateur Duet Beech Cup & Class 46
 1. Angela Cheverall & Annabel Nixon 87 Marks & Cup Share
   
Class 46  Duet Open 
 1. Ute Schwarting & Lynda Smith 87 Marks & Cup Share
 2. Marjorie Smale & Angela Cheverall 86 Marks
 3. Charlotte Solway & Emily Quick 85 Marks
 

 
Home Results 2017 Music Results Instrumental & Piano